Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Trimitere persoana in somaj si angajarea alteia pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Trimitere persoana in somaj si angajarea alteia pe acel post

Buna seara,
Daca trimit in somaj o angajata pot angaja in locul ei alta ?
Daca are contract de munca pentru perioada nedeterminata ,aceste se poate incheia in cazul demisiei persoanei sau in cazul desfiintarii postului , situatie in care nu mai puteti angaja pe aceeasi pozitie. Puteti face anumite "artificii" , in sensul ca "desfiintati"postul pentru care o trimiteti pe persoana respectiva in somaj si "infiintati"un alt post pentru care angajati pe altcineva . Un exemplu , concediezi o secretara si angajezi o "asistenta " personala , in fisa postului mai adaugi cateva atributii , in cazul in care persoana concediata contesta decizia sa puteti justifica prin faptul ca asistenta are atributii in plus pe care persoana concediata nu le putea indeplinii.
1. Nu se întemeiază pe o cauză reală şi serioasă, ci este fictivă, desfiinţarea postului urmată la scurt timp de angajarea altei persoane pe acelaşi post.

2. Angajarea se poate face numai in anumite conditii ...

3. @ Ersin
Daca are contract de munca pentru perioada nedeterminata ,aceste se poate incheia in cazul demisiei persoanei sau in cazul desfiintarii postului , situatie in care nu mai puteti angaja pe aceeasi pozitie.

Nu exista asa ceva in legislatia muncii .... niciun act normativ nu interzice angajarea pe aceeasi pozitie in cazul in care c.i.m. inceteaza din diverse motive...