Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare fara plata timbrului de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare fara plata timbrului de mediu

buna seara.am si eu o intrebare referitor, la a da statul in judecata pentru inmatriculare, dar fara a plati taxa de mediu.cum se zice numai cu numere rosii.multumesc:(
Se poate da in judecata. Deocamdata nu prea s-a reusit mare lucru.
carmen01011958, moderator
Se poate actiona in instanta, dar in marea majoritate a cazurilor fara a putea inmatricula autoturismul fara plata timbrului. Desi unele tribunale au admis astfel de actiuni,Serv Inm Auto a facut recurs(dar nu in toate cazurile....)si la recurs, curtile de apel au admis recursurile si pe cale de consecinta, au respins actiunile de inmatriculare.Am inteles totusi ca la Brasov se admit astfel de actiuni,dar nu am vazut sentinte legalizate....!