Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu casatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu casatorie

Buna ziua ,

Daca in perioada preavizului de 20 de zile, angajatul se casatoreste , poate dispune de cele 5 zile libere conform legii ?

Multumesc!
Nu , nu se specifica nici o suspendare a preavizului , doar ca daca cele 5 zile urmeaza imediat dupa safarsirea evenimentului , angajatul mai poate beneficia doar de o singura zi libera , fiind singura zi in care mai este angajat , doar daca se pot lua anticipat evenimentului .
Care sunt conditiile prevazute de lege prin care se poate suspenda preavizul ?

Multumesc!
Cele 5 zile nu suspenda preavizul ... nu este motiv de suspendare a preavizului .. sunt zile libere platite ... ele se pot lua in perioada de preaviz, altfel spus se spuprapun peste zilele de preaviz.