Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie - dosar executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie - dosar executare silita

Buna ziua . Am primit o somatie pentru a plati in termen de O ZI , " creditoarei Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania S.A" suma de 28 euro , precum si plata unor " cheltuieli de executare" a caror valoare la data prezenta este de 274, 70 lei, TVA inclus..
Se mai specifica si asta :" In caz de neconformare vom proceda la executarea silita, conform legii, urmand sa suportati si cheltuielile de executare ce se vor face in continuare".

Ce inseamna mai exact asta? Cum voi fi mai exact " executat silit " , daca nu am bani in nici un cont, nu primesc salariul pe card, deci nu se poate pune poprire pe salariu ? Ce " risc " daca nu platesc ? Va creste valoarea acestor " cheltuieli de executare "in progresie geometrica??

Este vorba despre neplata unei amenzi ( lipsa rovigneta) de acum 3 ani .( cel putin asta sustin ei , nu mai stiu daca am platit sau nu respectiva amenda)
Multumesc
Chiar daca nu primiti salariul pe card, poate fi pusa poprire pe salariu. Executorul va trimite o adresa angajatorului dumneavoastra sa va retina suma respectiva din salar.