Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediul firma intr un judet si punct de lucru in alt ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediul firma intr un judet si punct de lucru in alt judet ???????????

buna ziua,

va rog sa imi spuneti cum sa procedez in situatia urmatoare ,sediul societatii este in jud hr si doresc sa deschid un punct de lucru in jud nt UNDE TREBUIE SA FISCALIZEZ CASA DE MARCAT ?
IN NEAMT SAU IN HARGHITA ?????????????????????????????????/:((

MULTUMESC ANTICIPAT
Fiscalizare inseamna procesul de trecere al unei case de marcat in regim de lucru fiscal, regim in care aparatul memoreaza toate sumele batute in memoria fiscala. Pentru a fiscaliza o casa de marcat trebuie parcurse urmatoarele etape:
- Intocmirea dosarului necesar eliberarii seriei fiscale
- Depunerea acestuia la Directia Generala a Finantelor Publice a judetului in care societatea dvs. are punctul de lucru la care va folosi casa de marcat. (De exemplu daca o societate comerciala are sediul social in Harghita si doreste sa foloseasca o casa de marcat la un punct de lucru din jud. Neamt, dosarul se va depune la D.G.F.P. Neamt)
- Obtinerea raspunsului (seria fiscala)
- Programarea casei de marcat de catre unitatea de service, conform seriei fiscale, datelor firmei, specificului societatii si trecerea casei de marcat in regim fiscal.
Actele de care avem nevoie pentru intocmirea dosarului de fiscalizare sunt:
- copie dupa Certificatul de Inmatriculare al firmei (C.U.I)
- copie dupa dovada spatiului (contract de inchiriere, comodat, asociere,etc.) sau copie dupa declaratia punctului de lucru la Registrul Comertului
- stampila unitatii, necesara pentru completarea Cererii de obtinere a numarului fiscal.
MULTUMESC MULT
:D