Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despartire in fapt sau divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despartire in fapt sau divort

as dori sa stiu daca la notar se poate face vreun demers pentru despartire in fapt sau singura varianta ar fi divort ( de comun acord).se poate fixa pensie de intretinere pt copil minor rezultat in urma casatoriei sau trebuie deschis proces pt asta?
Daca ambii soti sunt de acord cu privire la toate aspectele divortului, inclusiv in ceea ce priveste copilul minor, divortul se poate realiza la notar. In caz contrar singura solutie este formularea unei actiuni in instanta. Nu exista separatia in fapt care sa poata imbraca o forma juridica, tocmai de aceea se numeste in fapt.
Si in cazul in care partile sunt de acord asupra tututor capetelor de cerere privind locuinta minorilor, pensia de intretinere, reluarea numelui, etc. cu costuri mai mici si mai rapid, divortul se poate pronunta la instanta de judecata.
succes.
av.M.Hornea
Daca nu v-ati hotarat inca sa divortati dar locuiti separat si nu doreste sa contribuie la intretinerea minorului, puteti cere in instanta sa se stabileasca o pensie pe care s-o plateasca in favoarea minorului.