Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie - intoarcere conventionala bun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie - intoarcere conventionala bun

Buna ziua,

Am 2 intrebari cu privire la un contract de donatie, in care s-a prevazut intoarcerea conventionala a bunului in patrimoniul donatorului, in cazul in care donatarul predecedeaza donatorului:
- ce se intampla daca intre timp donatorul a instrainat imobilul unui tert?
- daca imobilul a fost ipotecat, ce se intampla cu ipoteca? imobilul se intoarce in patrimoniul donatorului liber de orice sarcini?

Multumesc anticipat,
Parerea mea este ca atat tertul cumparator, cat si cel ce a acceptat ipoteca si-au asumat riscul contractului tinand cont ca stiau de clauza donatiei.
Aveti cumva notat interdictie de instrainare la CF?
Iar in cazul doi mostenitorii donatarului au obligatia sa reintoarca in patrimoniu donatorului fara ipoteca.
Va multumesc; nu este notata interdictia de instrainare, este notata doar obligatia reintoarcerii bunului, ca sarcina; inteleg prin urmare ca eventualul tert dobanditor isi asuma acest risc, daca doreste; la fel si banca care instituie ipoteca, isi asuma riscul ca eventualul contract de ipoteca sa ramana fara obiect.
daca este notata acea sarcina, cam greu sa fie facuta o alta instrainare.