Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulentul de insertie putem beneficia?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulentul de insertie putem beneficia?

As dori sa va intreb daca putem beneficia de stimulentul de insertie , avavd o situatie mai complicata, in 11 03 2012 s-a nascut fetita noastra, eu am mai fost casatorita 3 ani, divortul s-a pronuntat pe 6 septembrie,2011 eu fiind deja insarcinata in 3 luni jumatate cu actualul sot,iar la nastere fostul sot a fost trecut ca tata , am facut tagada paternitatii si incuviintarii de nume,asteptam sa iasa actele, si as vrea sa stiu daca sotul meu poate beneficia de stimulentul de insertie ?DIN CAUZA ACESTEI SITUATII NU A PUTUT OPTA DE CONCEDIU
DE CRESTERE A COPILULUI,EL FIIND SINGURUL CARE LUCREAZA EU NU AM LUCRAT INAINTE DE A RAMANE INSARCINATA, ACUM BENEFICIEM DE ALOCATIA DE 200 LEI, ASPEPT RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA!
1. Daca tatal natural al copilului (actualul dvs. sot) nu este trecut pe certificatul de nastere a copilului nu poate beneficia de prevederile OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia pentru cresterea copiilor.

2. Asteptati sa se rezolve problema paternitatii si apoi poate beneficia de stimulentul de insertie.