Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Revocare Administrator SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Revocare Administrator SRL

Buna ziua,

Am si eu o intrebare legata de revocarea unui administrator al unui SRL - ma intereseaza daca in cadrul Adunarii Generale convocata de asociati (nu de Administrator) care a avut pe ordinea de zi revocarea administratorului - hotararea adunarii generale poate fi anulata de asociatii care au votat impotriva revocarii administratorului - pe considerentele ca revocarea administratorului nu a fost motivata, fiind facuta abuziv.
Multumesc,
Nu.
Asociatii pot decide cu votul majoritatii sau cu respectarea conditiilor prevazute de actul constitutiv al societatii, asupra numirii sau revocarii administratorului societatii. Hotararea de revocare a administratorului nu trebuie motivata.