Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonuri de masa, recuperare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonuri de masa, recuperare

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema; lucrez la o societate unde primesc lunar 15 bonuri de masa, nu 20-22 in functie de zilele pe care le lucrez pe luna. La angajare mi s-a comunicat un salariu si bonuri de masa, dar nu 15.Ce pot face legal sa pot sa obtin restul de bonuri, exista ceva de care ma pot lega (lege, ordonanta,etc)?
buna ziua
daca tichetele de masa nu sunt stipulate in contractul de munca nu exista nici o baza sa poti obtine mai multe
de obieci angajatori introduc aceste tichete optional ca bonus la salariu si nu ca o obligatie salariala in contractul de munca

Prevederea legala nu va poate ajuta prea mult , intrucat nu obliga angajatorii la acordarea de tichete de masa ...

Verificati daca exista o astfel de prevedere in c.i.m., in reg.intern sau in ccm aplicabil.