avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1129 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj de folosinta locuri de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj de folosinta locuri de veci

Buna ziua,

Am un act de concesiune comun cu fostul sot pentru 2 locuri de veci. Cum pot imparti acest act de concesiune fara partaj, costuri enorme si fara a pierde ani cu astfel de actiuni. Mentionez ca nu se poate discuta cu fostul sot si nici nu stiu de unde sa il iau sau unde sa ii trimit vreo hartie.
Multumesc.
Cand nu o sa mai fiti of topic ........
Ideea sta in felul urmator.... Transmiterea dreptului de concesiune pentru locurile de veci se face fie prin donatie fie prin mostenire. De obicei aceste locuri de veci sunt ocupate vesnic de locatari......
Atunci exista o practica....daca de exemplu eu donez varului meu pe linie paterna locul de veci in care este bunica mea materna ingropata ...in actul de donatie se specifica la cererea mea si cu acordul donatarului ca osemintele acesteia nu vor fi scoase Decat cu aprobarea mea. La fel se procedeaza si la partajul de folosinta. Daca eu cu verisoara mea avem un loc de veci cu doua cripte procedez la un partaj de folosinta adica stabilesc ca noi doua ca si co concesionare ale locului de veci sa folosim cele doua cripte luand fiecare cate una.... Cu locatari cu tot. Eu poate nu am ingropat neaparat o ruda de a mea de Sange insa verisoara mea da! Si atunci facem acel acord....

Nu stiu cine aiureste....aici..... Eu va spun practica...dvs ..........

Daca doriti va si desenez....
Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2013
ContSters250994, utilizator
intrebarea era cum le impart, da......:yes:

da, aveti dreptate si eu am gresit...
am asa o poveste cu fratele tatului meu care a murit pe neasteptate si l-am ingropat in locul de veci a fratelui sau care avea doar o gropapa
Apoi la o luna a murit un sotia frateltui tatalui meu si pentru ca nu aveam succesiunea am scos mortul ca sa o ingropam pe sotie in dreptul de concesiune ce-l avea
acum a murit si alt fratele a tatalui meu si avem o singura cripta iar contaractul e pe numele fratelui tatalui meu...
cred ca-l plimb ca ma costa sa fac alt cavou pentru tata....oricum nevasta'sa se plimba pe deasupra .....

:rofl:
Se impart acolo unde se pot imparti......adica acolo unde locul de veci are cel putin doua cripte, sau cavoul are mai multe locuri de veci....normal cand este un singur loc de inhumare acela nu se poate partaja....e ac si cum ai dori sa partajezi o garsoniera....fie o vinzi si imparti banii fie II cedezi cota celuilalt coproprietar contra unei sulte....cam asa e si cu garsoniera cu usa in tavan....

Alta data sa nu mai spuneti ca mi fac dreptate singura....Mesajul era of topic ...acum sper ca ne am lamurit....
deci avem o indiviziune continua si fortataB-)
pe viitor nu o sa fiu asa domestic ...si cu scris mult
Avem o indiviziune continua si fortata acolo unde situatia o impune.... :)

Cat priveste domesticitul ...nu am inteles... Dar nu editez ca sa nu considerati ca imi fac iar singura dreptate...

Alte discuții în legătură

Loc de veci in concesiune pe viata coralina coralina Am un loc de veci cu certificat de mostenitor de la mama meu,ptr un loc de veci in judetul Galati.Este ingropat tatal meu ,acum 40 ani. Vreau sa-l donez ... (vezi toată discuția)
Profanare de mormant, exhumare fara permisiunea proprietarului ContSters379157 ContSters379157 Buna ziua, Ma confrunt cu o problema si as dori putina consultanta daca se poate. Sunt proprietarul unui loc de veci, unde a fost demult, in 1986 inmormantat ... (vezi toată discuția)
Locuri de veci, disputa intre mostenitoare. ce spune legislatia in acest caz? Marioara Maftei Marioara Maftei Doua locuri de veci luate in concesiune de la o parohie de catre doi soti in viata, fiecare avand cate o fiica din casatoriile precedente. In anul 2000 sotul ... (vezi toată discuția)