Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie somaj

buna ziua
lucrez in invatamant din 1 sept 2008 am avut numai contracte pe perioada determinata .in anul scolar 2010-2011 am ramas insarcinata .pe data de 9.05.2011 am intrat in concediu de maternitate iar pe 1.09.2011am intrat in concediu crestere copil 2ani.la data cand am intrat. inCCC deja contractul meu se terminase fiind pe perioada determinata 1.08.2010-31.08.2011.intrebarea mea este :pot intra in somaj si beneficia de indemnizatie de somaj?
copilul s-a nascut pe 29.06.2011
1. Cand a expirat ultimul contract individual de munca (CIM) trebuia sa va inregistrati la Agentia de Somaj.

2. Incercati si acum daca nu cumva este prea tarziu (termenul este de 12 luni de la incetrea CIM).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Este prea tarziu de a va mai inregistra pentru a primi indemnizatia de somaj , asa cum si vi s-a spus mai sus termenul maxim era de 12 luni de la data incetarii c.i.m.
Insa puteti sa va inregistrati la AJOFM dar ca persoana in cautarea unui loc de munca.