avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1057 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie somaj

buna ziua
lucrez in invatamant din 1 sept 2008 am avut numai contracte pe perioada determinata .in anul scolar 2010-2011 am ramas insarcinata .pe data de 9.05.2011 am intrat in concediu de maternitate iar pe 1.09.2011am intrat in concediu crestere copil 2ani.la data cand am intrat. inCCC deja contractul meu se terminase fiind pe perioada determinata 1.08.2010-31.08.2011.intrebarea mea este :pot intra in somaj si beneficia de indemnizatie de somaj?
copilul s-a nascut pe 29.06.2011
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:22, 17 Mai 2013
1. Cand a expirat ultimul contract individual de munca (CIM) trebuia sa va inregistrati la Agentia de Somaj.

2. Incercati si acum daca nu cumva este prea tarziu (termenul este de 12 luni de la incetrea CIM).
Ultima modificare: Vineri, 17 Mai 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Este prea tarziu de a va mai inregistra pentru a primi indemnizatia de somaj , asa cum si vi s-a spus mai sus termenul maxim era de 12 luni de la data incetarii c.i.m.
Insa puteti sa va inregistrati la AJOFM dar ca persoana in cautarea unui loc de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj dupa concediu pentru cresterea copilului marin1981 marin1981 La data de 1 febr.2012 mi se incheie CIC.Inainte de a intra in CIC am fost profesor suplinitor si ca urmare contractul meu de munca a fost pe perioada ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj ? de unde iau adeverinta ? yuby yuby Buna ziua , Situatia mea este in felul urmator .Am fost angajata la Unicc in sistemul bancar cu acte contract pe perioada determinata , am intrat in concediu ... (vezi toată discuția)
Expirare contract de munca gravida ramona18121984 ramona18121984 Buna ziua.sunt insarcinata in 34 saptamani si urmeaza sa nasc pe 14 noiembrie.Sunt angajata cu contract pe perioada determinata si imi expira pe 1 noiembrie,cu ... (vezi toată discuția)