Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de handicap

bunicul meu a facut un accident vascular unde a fost internat la spitalul clinic fundeni la neurologie la iesirea din spital pe langa alte diagnostice diabet etc etc i-a dat un certifticat de de dementa vasculara vreau sa stiu are dreptu la pensie de handicap? e in varsta de 76 ani pensionat poate beneficia de pensie de handicap? si unde trebuie sa merg?
* Trebuie sa mearga la Serviciul de evaluare complexă a persoanelor adulte cu handicap, în cadrul direcţiilor generale de asistenţă socială.
* In cazul in care este netransportabil, trebuie luata o Adeverinta de la medicul de familie din care sa reiasa acest lucru
* Se depune un dosar cu actele solicitate iar comisia stabileste daca se incadreaza in vreun grad de handicap.
* Incadrarea in grad de handicap presupune dreptul la o Indemnizatie lunara care poate fi cumulata cu pensia actuala