avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contractul de prestari servicii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contractul de prestari servicii

Buna seara,
Am semnat cu o firma un contract de prestari servicii constructii.Dupa semnare,firma a refuzat sa emita deviz de lucrari si materiale.Am platit cu 6 luni in avans lemnul .A adus cam 70% din lemn si a realizat cladirea in proportie de 60% dupa care au cerut cateva zile libere pentru ca era o sarbatoare.Am vrut sa fac proces verbal de receptie a lemnului dar au refuzat spunand ca il vom face cand aduc al doilea camion cu lemn.Nu s-au mai intors.Eu achitasem la data plecarii lor 75% din totalul din contract.Au cerut restul de bani la telefon.Am cerut deviz de lucrari si materiale si actele de transport al materialului lemnos.Au refuzat.Azi am primit somatie de plata de la judecatorie pentru restul de bani.Cum sa reactionez?Sa trimit la Judecatorie o intampinare,o explicatie?Este obligat sau nu constructorul sa anexeze la contract devizul de materiale si lucrari,procesul verbal de receptie a materialului lemnos si nota de receptie a lucrarii?In baza carei legi?Sau altfel,e valabil contractul fara deviz?In contract suma totala includea materialul lemnos in totalitate si terminarea cladirii fara geamuri,temelie si acoperis.Eu am terminat lucrarea cu alta societate si am cumparat restul de lemn din alta parteVa multumesc.
Cel mai recent răspuns: Sorin Susca , Consilier juridic 22:39, 3 Martie 2009
Devizul de lucrari poate consstitui anexa la contractul de prestari servicii. Pentru un raspuns mai exact ar trebui citit contractu. Ca idee generala puteti face intampinare la cererea de emitere a somatiei de plata si sa va aparati invocand faptul ca creanta nu este certa , lichida si exigibila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Receptia lucrarilor mariusmm mariusmm Buna ziua! Am efectuat la sediul unitatii o reparatie capitala pentru toata cladirea. Am incheiat contractul cu firma respectiva pentru suma de 21000 lei cu ... (vezi toată discuția)
Constructorul vrea mai multi bani Andreea_Hulea Andreea_Hulea Buna ziua! Am nevoie de un sfat: anul trecut am facut o intelegere cu o firma de constructie pt ridicarea unui acoperis pt un apartament de la etajul 4. ... (vezi toată discuția)
Legalitate plata Marius0123 Marius0123 Buna ziua, Sunt cenzor al unei asociatii de proprietari si intampin urmatoarea problema. Exista o hotarare a comitetului executiv pentru schimbarea ... (vezi toată discuția)