Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Demisie functionar public suprapus cu CO
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Demisie functionar public suprapus cu CO

Buna seara!
Fac apel la competentele dvs.profesionale cu rugamintea a de ma sprijini, pentru a solutiona corect urmatoarea speta:

Am o colega ce si-a depus demisia dupa 3 luni de raport serviciu, dar dupa depunerea demisiei s-a hotarit sa-si ia concediul de odihna.
Deoarece in Lg.188/1999, actualizata, nu am gasit referiri decit "in treacat" - deci vag- cu privire la DEMISIE, va rog sa-mi raspundeti la:
- prevederile de la "demisia" din Codul Muncii poate fi aplicata si functionarului public prin coroborare cu Lg.188 ? Daca da, in ce sens? (ma intereseaza in special daca se poate renunta de catre angajator la preaviz)
-acordarea concediului de odihna in perioada de preaviz suspenda/intrerupe preavizul, urmind sa curga in continuare dupa efectuarea zilelor de CO?
Sau, daca e mai simplu, va rog sa-mi spuneti tot ce stiti despre aplicarea in practica a demisiei functionarului public.

Va rog, de asemenea, sa-mi spuneti daca aveti cunostinta despre acordarea la vreo primarie a "supliment post" si "supliment grad" prevazute in Lg.188/1999 si cum s-a obtinut: prin instanta ori cu aprobarea primarului. Sau, daca nu exista precedent, opinia dvs. cu privire la sansele de obtinere a acestor suplimente.

Va multumesc mult.

Codul muncii dev9ine incident numai daca nu contine dispozitii contrare cu Statutul functionarului public, astfel ca demisia este tot un act unilateral iar beneficiul termenului de preaviz este in favoarea celui la care se presteaza activitatea., acesta putind renunta la termenul de preaviz.
Orice suspendare a raportului de serviciu duce la si la suspendarea termenului de preaviz care urmeaza sa isi reia cursul dupa incetarea starii care a determinat intreruperea.
Cit priveste celelalte aspecte nu sunt reglementate si ca atare nu pot fiu aplicate.
1. Functionarul public poate sa comunice incetarea raporturilor de serviciu prin demisie, notificata in scris persoanei care are competenta legala de numire in functia publica. Demisia nu trebuie motivata si produce efecte dupa 30 de zile calendaristice de la inregistrare.
2. Dispozitiile Legii nr.188/1999 se completeaza cu prevederile legislatiei muncii, precum si cu reglementarile de drept comun civile, administrative sau penale, dupa caz, in masura in care nu contravin legislatiei specifice functiei publice.
3. Acordarea CO nu suspenda termenul de preaviz.
top dan a scris:

Codul muncii dev9ine incident numai daca nu contine dispozitii contrare cu Statutul functionarului public, astfel ca demisia este tot un act unilateral iar beneficiul termenului de preaviz este in favoarea celui la care se presteaza activitatea., acesta putind renunta la termenul de preaviz.
Orice suspendare a raportului de serviciu duce la si la suspendarea termenului de preaviz care urmeaza sa isi reia cursul dupa incetarea starii care a determinat intreruperea.
Cit priveste celelalte aspecte nu sunt reglementate si ca atare nu pot fiu aplicate.

Multumesc pentru receptitvitate=D>
elis a scris:

1. Functionarul public poate sa comunice incetarea raporturilor de serviciu prin demisie, notificata in scris persoanei care are competenta legala de numire in functia publica. Demisia nu trebuie motivata si produce efecte dupa 30 de zile calendaristice de la inregistrare.
2. Dispozitiile Legii nr.188/1999 se completeaza cu prevederile legislatiei muncii, precum si cu reglementarile de drept comun civile, administrative sau penale, dupa caz, in masura in care nu contravin legislatiei specifice functiei publice.
3. Acordarea CO nu suspenda termenul de preaviz.

M-am "izbit" de urmatoarea situatie, generata (in mintea mea) de suprapunerea CO cu preaviz:
-cum calculez zilele de CO la care are dreptul? Se include si luna de preaviz?#-o
Concret: are raport serviciu din 01.12.2008 (pt luna lucrata nu i s-au acordat zilele de CO), iar din 2.03.2009 este in preaviz. Cum e corect? 21:12x4 sau 21:12x3 ?

Multumesc de pe acum.:)
pentru 2008 are dreptul la 2 zile de CO (21 : 12 x 1)
pentru 2009 are dreptul la 5 zile de CO ( 21 : 12 x 3)