Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restanta chiriasului si problemele proprietarului.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restanta chiriasului si problemele proprietarului.

Am un apartament inchiriat de 5 ani unui domn. Am contract inregistrat la administratia financiara cu clauze cu tot ce trebuie . Acesta a ramas restantier la intretinere , doreste sa plateasca , administratorul impreuna cu presedintele nu vor sa i primeasca banii si mi0au deschis mie actiune in instanta . Eu le am dat ne mai multe ori contractele de ichiriere dar degeaba . Au primit o parte de bani din restanta si acum nu vor sa i mai primeasca iar actiunea este in instanta cu prima data de infatisare luna viitoare . Ce ma sfatuitri sa fac ?
Normele in vigoare,prevad acordul intre proprietar si asociatia de proprietari,respectiv in cazul acumularii de sume cu titlu de restante,asociatia de proprietari,are dreptul sa actioneze in instanta proprietarul de drept al apartamentului
L nr 230/2007 ART. 46
Toţi proprietarii au obligaţia să plătească lunar, conform listei de plată a
cheltuielilor asociaţiei de proprietari, în avans sau pe baza facturilor emise de
furnizori, cota de contribuţie ce le revine la cheltuielile asociaţiei de proprietari,
inclusiv cele aferente fondurilor din asociaţia de proprietari.
(1) Asociaţia de proprietari are dreptul de a acţiona în justiţie pe orice
proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contribuţie la cheltuielile
asociaţiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
(2) Acţiunea asociaţiei de proprietari este scutită de taxă de timbru.
(3) Sentinţa dată în favoarea asociaţiei de proprietari, pentru sumele datorate de
oricare proprietar, poate fi pusă în aplicare pentru acoperirea datoriilor prin orice
modalitate permisă de Codul de procedură civilă.
ART. 51
(1) Asociaţia de proprietari are un privilegiu imobiliar cu rang prioritar asupra
apartamentelor şi altor spaţii proprietăţi individuale ale proprietarilor din
condominiu, precum şi un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru
sumele datorate cu titlu de cotă de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de
proprietari, după cheltuielile de judecată datorate tuturor creditorilor în interesul
cărora au fost făcute.
(2) Privilegiul se înscrie în registrul de publicitate imobiliară al judecătoriei,
la cererea preşedintelui asociaţiei de proprietari, pe baza extraselor de pe ultima
listă lunară de plată a cotelor de contribuţie din care rezultă suma datorată cu titlu
de restanţă. Privilegiul se radiază la cererea preşedintelui asociaţiei de proprietari
sau a proprietarului, pe baza chitanţei ori a altui înscris prin care asociaţia confirmă
plata sumei datorate.

Pentru solutionare, fie achitati integral,fie incheiati angajament de plata cu asociatia de proprietari,documente pe care este de preferat sa le depuneti in instanta ,cu cel putin 5 zile inainte de termenul de judecata,astfel incat instanta sa retina buna dvs credinta si interesul pentru achitare suma pentru care asociatia a promovat actiune impotriva dvs
apartamenul este inchiriat , am contract de inchiriere cu clauze care prevad clar faptul ca acest chirias plateste lumina intretinere etc . De ce trb sa achit eu asociatiei ??
ART. 46
Toţi proprietarii au obligaţia să plătească lunar, conform listei de plată a
cheltuielilor asociaţiei de proprietari, în avans sau pe baza facturilor emise de
furnizori, cota de contribuţie ce le revine la cheltuielile asociaţiei de proprietari,
inclusiv cele aferente fondurilor din asociaţia de proprietari.
(1) Asociaţia de proprietari are dreptul de a acţiona în justiţie pe orice
proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contribuţie la cheltuielile
asociaţiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.

Asociatia de proprietari nu detine raport cu tertii,eventuali chiriasi,pe cand cu proprietarul detine de regula,acord de asociere
In alta ordine de idei , aceasta doamna administrator impreuna cu doamna presedinta nu vor sa primeasca banii . Vrem sa platim si nu vor sa ia banii . Cum asi putea sa i platesc ? Acesta nu este abuz cumva ? Dati mi o solutie va rog .
Este un abuz. Daca asociatia are un cont bancar si il puteti afla , trimiteti banii prin banca; daca nu, trimiteti banii prin posta cu confirmare de primire pe adresa asociatie . asa o sa aveti dovada ca dv ati incercat sa achitati debitul .
CRINA1, utilizator