avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie - plata zilelor de concediu-??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie - plata zilelor de concediu-??

Buna ziua, se da urmatoarea situatie:
Lucrez intr-o SC. de 2 ani si 3 luni, pe data de 1.06.2013 doresc sa demisionez ,urmand o perioada de preaviz de 15 zile calendaristice.
In anul in curs mai am 14 zile de concediu de odihna.
Considerati ca aceste zile de CO se vor plati de catre angajator in momentul incetarii CIM-exista o lege care sa-l oblige la plata lor? daca nu, cum pot proceda sa beneficiez de concediu?
Pot lua aceste zile de CO in periada de preaviz?
In preaviz pot fi obligat sa lucrez mai mult de 4 ore pe zi?
Daca in cele 15 zile de preaviz, lucrez o saptamana fulltime(8 ore pe zi) voi fi platit doar pt o saptamana sau voi fi platit pentru doua saptamani?
Va multumesc, astept cu mare interes raspunsul dvs.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:25, 22 Mai 2013
~ Conținut șters la cerere ~
in actul aditional am gasit stipulat(referitor la demisie) doar la litera L, Alte clauze.,pct C, se modifica si va avea urmatorul continut "perioada de preaviz in cazul demisiei este de 20 de zile lucratoare conform legii 53/2003 republicata
in cazul acesta perioada de lucru este de 8h/zi .. daca am priceput bine...(super...)
Da, asa este . In perioada de preaviz va trebui sa mergeti la servici timp de 8 ore/zi.
puteti sa-mi spuneti va rog frumos, daca nu parcurg tot preavizul , ce repercursiuni-ce as putea pati???
In cazul in care nu respectati termenul de preaviz si lipsiti de la locul de munca exista urmatoarele situatii :
- angajarea raspunderii disciplinare a dvs. Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

- neangajarea raspunderii diciplinare a dvs , situatie in care c.i.m. va inceta la expirarea termenului de preaviz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua monique2009 monique2009 Doresc sa va adresez si eu o intrebare: mi-am depus demisia la actualul loc de munca de o sapt. insa nu doresc sa ma mai prezint si in cursul saptamanii ... (vezi toată discuția)
Preaviz Roxa0 Roxa0 Buna seara, In cazul demisiei este posibil sa nu merg la serviciu in perioada de preaviz? Sau daca merg, pot sa merg la program mai scurt? Ce spune ... (vezi toată discuția)
Lucrat peste program, preaviz, demisie, consecinte daca nu se sta pana la capat in preaviz Minierocks Minierocks Buna ziua! Am probleme in cu patronii magazinului la care lucrez.Ne tin la lucru pe mine si pe colegi doua week-end-uri pe luna 14 ore sambata si 11 ore ... (vezi toată discuția)