Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Povestea are 3 personaje : sot, sotie, mama sotului.
Cronologia evenimentelor : 1. divort intre cei doi soti, nu se face partajul ( au un apartament in proprietate 50/50 ), nu au copii;
2. moare sotul divortat
3. revine sotia divortata si doreste partea ei de mostenire
Intrebari : 1. succesiunea evenimentelor ar trebui sa fie partaj apoi succesiune, corect ?
2. care sunt drepturile celor doua (mama sotului divortat-decedat vs sotie divortata) ?
3. dupa partaj, poate sotia divortata sa deschida succesiune fara sa anunte ca ar mai fi cineva interesat ? se poate bloca cumva la notar o asemenea actiune ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
1. Corect; dar nu au nicio legatura una cu alta.
2. Nu au nicio legatura una cu cealalta; sotul fiind divortat la momentul decesului, sotia nu mai are calitatea de sotie supravietuitoare si deci nici drept la mostenirea fostului sot si nici nu se mai poate vorbi de o legatura intre ea si fosta soacra.
3.Sotia are doar un "drept" de partaj dar nu mai are vocatie succesorala dupa fostul sot, deci nu poate deschide nicio succesiune, deoarece nu are ce sa ceara.
Maxime multumiri, prompt si la obiect.