Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Taxa inchidere cont
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Taxa inchidere cont

Buna ziua!

Am un cont curent deschis la Banca si as dori sa il inchid, nu mai am nevoie de el, dar in momentul in care am solicitat inchiderea lui mi s-a adus la cunostinta ca trebuie sa achit o taxa de 15 euro.
M-am tot interesat pe internet, dar parerile despre "legalitatea" acestui comision sunt impartite.

Pana la urma este legal perceput acest comision de catre banca? In momentul deschiderii contului nu am fost informat de un eventual comision de inchidere/reziliere.
ContSters214341, utilizator
Uitativa in contractul pe care l-ati semnat cu banca daca este prevazuta undeva acea clauza.
Acelasi lucru l-am patit si eu la Banca Transilvania, pentru ca nu am alimentat contul perioada indelungata fiindca nu mi-a trebuit, ei au perceput un comision pentru intretinere, iar suma din cont fiind 0 cand am vrut sa inchid contul imi cereau sa achit 80 de lei. Am gasit o rezolvare relativ simpla, astfel fiindca ei ma tot sunau ca sa inchid contul si fiindca mi-au cerut sa achit acea taxa, nu l-am mai inchis si l-am lasat asa. :)) La urma urmei nu au mai zis nimic ca nu au ce face. S-ar putea sa nu pot face alt cont la ei daca imi trebuie, insa exista destule banci in Romania :D
LuchianSeb, utilizator
Nu am primit nici un contract in momentul deschiderii contului
S-ar putea sa fie vb de comision de administrare neplatit si nu de comision de inchidere cont. De asta inca n-am auzit.
Nu este nici un comision de administrare neplatit. [editat] . Inca banii ii am in contul Bancii, toate comisioanele de administrare sunt achitate la zi.
gi-jane2, moderator
Nu ati primit pentru ca nu ati cerut, insa cu siguranta ati semnat ceva cand ati cerut crearea si deschiderea acelui cont curent. :) Actele pe care le-ati semnat la inceput reprezinta mai mult ca sigur contractul. Puteti si acum sa le cereti o copie. Sa va uitati pe ce este semnatura dvs. si pe ce nu..