avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... valoare viitoare a banilor, inflatie in contract de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

valoare viitoare a banilor, inflatie in contract de credit ipotecar

Buna ziua,

Nu exista nici o prevedere care sa oblige (sau mai bine zis sa fii obligat inca de la inceput) bancile sa includa in contractele de credit ipotecat prevederi cu privire la:
- inflatie
- valoare viitoare a banilor
- re-evaluari de imobil
- re-actualizari si puneri de acord cu legislatia

De ce este trecut in aceste contracte ca ele se supun dreptului romanesc? Nu este cumva o ilegalitate aici?

Dreptul romanesc nu trebuie sa se subordoneze dreptului european si international, conform tratatelor la care Romania este parte?

Multumesc si astept cu interes raspunsul dvs.

Cu consideratie,

Moonspell
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 09:05, 21 Mai 2013
Toate raporturile juridice din Romania se supun Legislatiei UE, care primeaza fata de legislatia nationala.
Clauza pe care o clamati fixeaza doar competenta teritoriala, in caz de litigiu, nicidecum nu exclude aplicarea legislatieii UE, nici nu ar fi putut sa o faca.

Multumesc pentru raspuns,

Pe intelesul meu acum - asta inseamna ca in cazul unui proces, dupa epuizarea tuturor cailor de atac din tara, nu pot ajunge mai departe la CEDO sau alte instante de acest gen?

Multumesc anticipat

Moonspell
Ba puteti merge, daca doriti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere la cedo? irina_g irina_g buna ziua, va supun atentiei urmatoarea speta: are o contestatie impotriva unei decizii de pensonare sanse de reusita daca este formulate dupa aproximativ ... (vezi toată discuția)
Plingere la cedo dumibog dumibog in cazul neadmiterii unei exceptii de neconstitutionalitate de catre Curtea Constitutionala se poate face sau nu plingere la CEDO ? (vezi toată discuția)
Cedo gabri01 gabri01 Vreau sa trimit un dosar penal la cedo dar nu stiu care e calea cea mai scurta posibil.Am auzit ca dureaza ani de zile,m-am gandit ca daca il traduc si imi ... (vezi toată discuția)