Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... valoare viitoare a banilor, inflatie in contract de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

valoare viitoare a banilor, inflatie in contract de credit ipotecar

Buna ziua,

Nu exista nici o prevedere care sa oblige (sau mai bine zis sa fii obligat inca de la inceput) bancile sa includa in contractele de credit ipotecat prevederi cu privire la:
- inflatie
- valoare viitoare a banilor
- re-evaluari de imobil
- re-actualizari si puneri de acord cu legislatia

De ce este trecut in aceste contracte ca ele se supun dreptului romanesc? Nu este cumva o ilegalitate aici?

Dreptul romanesc nu trebuie sa se subordoneze dreptului european si international, conform tratatelor la care Romania este parte?

Multumesc si astept cu interes raspunsul dvs.

Cu consideratie,

Moonspell
Toate raporturile juridice din Romania se supun Legislatiei UE, care primeaza fata de legislatia nationala.
Clauza pe care o clamati fixeaza doar competenta teritoriala, in caz de litigiu, nicidecum nu exclude aplicarea legislatieii UE, nici nu ar fi putut sa o faca.

Multumesc pentru raspuns,

Pe intelesul meu acum - asta inseamna ca in cazul unui proces, dupa epuizarea tuturor cailor de atac din tara, nu pot ajunge mai departe la CEDO sau alte instante de acest gen?

Multumesc anticipat

Moonspell
Ba puteti merge, daca doriti.