Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Externalizare servicii RU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Externalizare servicii RU

Buna ziua!
M-am reintors curand la locul de munca dupa concediul de crestere si ingrijire copil si mi s-a adus la cunostinta ca in perioada urmatoare serviciul de resurse umane si salarizare din firma in cadrul careia sunt angajata va fi externalizat. Imi poate fi desfiintat postul si voi fi trimisa in somaj chiar si in interiorul perioadei de 6 luni inc are lgal nu au voie sa ma concedieze, poate fi tratat acest aspect ca si reorganizare a firmei? Multumesc
Dificultatile economice prin care trece firma, transformarile tehnologica, reorganizarea activitatii ssau defiintarea postului ,reorganizarea judiciara si falimentul pot constitui motive legale ptr care un angajator poate concedia o mama reintoarsa in activitate, in decursul celor 6 luni.

@ tudorache_alyna

In interiorul perioadei de 6 luni de zile puteti fi concediata numai pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.
D.p.d.v. legal, reorganizarea judiciara inseamna mai mult decat o restructurare de posturi .

Termenul de 6 luni prevazut de art.25 alin.3 din OUG nr.111/2010 este prevazut ca durata maxima , insa angajtorul poate prevede un termen mai mic in reg.intern sau in ccm aplicabil.
Multumesc mult pt. lamuriri!