Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Registrul Agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Registrul Agricol

La prezentarea unui contract de vanzare-cumparare pentru operarea in Registrul Agricol persoana abilitata pentru operarea pentru operarea in registrul respective, are obligatia sa anunte autoritatile interesate de urmatorul aspect: in actul de proprietate al vanzatorului, prezentat se mentioneaza 1/1 casa, iar in CVC teren arabil? In caz contrar casa vanzatorului poate fii reportata la o alta pozitie din Registrul Agricol si vanduta a doua oara.
Cui sa raporteze? In registrul agricol se inscriu datele prin declaratia pe proprie raspundere a persoanelor fizice; in OG 28/2008 se prevede ca inscrierile in R.A. pentru persoanele fizice se fac pe baza de declaratie pe propria raspundere, doar pentru persoanele juridice se cer acte doveditoare.
Oricum, n-am inteles nimic: in ce act este trecuta casa si unde terenul arabil... O casa nu se poate vinde in baza inscrierii in registrul agricol ci doar a unui act de proprietate intabulat.