Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Punct de lucru cu un al doilea proprietar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Punct de lucru cu un al doilea proprietar

Buna ziua!
Am un punct de lucru inregistrat la Registrul Comertului in baza unui contract de inchiriere cu proprietar 1 pentru un imobil compus din parter si subsol. Proprietarul 1 a vandut parte din imobil (parter) catre proprietarul 2. S-a reziliat contractul de inchiriere initial si s-a intocmit un contract de inchiriere cu proprietarul 1 pe subsol si un contract de comodat cu proprietarul 2 pe parter. In situatia de fata, ce modificari trebuie facute la ORC?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Inregistrati la ORC o mentiune cu cele doua contracte (inchiriere si mandat) .Nu se face nici o modificare in statutul dvs. (punctul de lucru ramane la aceiasi adresa) ci doar o mentiune .
Modificati toate contractle si la ORC si la adm.financiara.
Daca adresa este aceeasi si termenul de inchiriere a ramas neschimbat, NU TREBUIE facuta nici o modificare la ORC.

Daca s-a schimbat adresa (camera, etajul, etc.) sau s-a schimbat termenul de inchiriere, atunci trebuie mentionat contractul la ORC.

Depui un formular denumit "depunere si mentionare" si o copie dupa contractul de vinzare - cumparare.

Nu se face nici o modificare la Directia de Finante. Orice document este automat transmis la Fisc iar bazele de date sunt comune.

Alberto Kurtyan
ContSters51068, utilizator
"Nu se face nici o modificare la Directia de Finante. Orice document este automat transmis la Fisc iar bazele de date sunt comune"
In alte tari civilizate poate sunt baze de date comune nu si in tarisoara noastra.Punctul de lucru declarat la ORC trebuie declarat si la administratie in 30 de zile.
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil