Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lipsa preavizului din decizia de concediere atrage ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lipsa preavizului din decizia de concediere atrage nulitatea daca preavizul a fost deja comunicat?

Buna ziua,

Intrebarea mea se refera la situatia in care un angajat ii este comunicat un preaviz cu termenul legal de 20 de zile (angajatul luand la cunostinta de acesta prin semnare), lipsa mentiunii acordarii acestui aviz in cadrul deciziei de concediere atrage nulitatea deciziei in raport cu art. 76 C.mun?

Sau nulitatea este intr-un fel acoperita ca urmare a comunicarii anterioare a preavizului?

Multumesc!
Decizia de concediere care nu conţine durata termenului de preaviz este lovită de nulitate absolută, totală, expresă şi de formă.