avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

as dori sa stiu in urma decesului socrului meu cine mosteneste bunurile acestuia
precizez ca el are 3 copii,unul din ei adica sotul fiind decedat, noi avand la randul nostru 3 copii as dori sa stiu cum se imparte masa succesorala precizez ca nu exista un testament
Cel mai recent răspuns: cezaryna , utilizator 21:13, 23 Mai 2013
1.Daca soacra d-voastra traieste, 1/2 din bunurile comune apartine ei, restul din masa succesorala revine ei si copiilor pe care acestia ii au.Pentru partea ce-i revine sotului d-voastra, mostenitorii sunt copii d-voastra.Aici depinde si de data decesului fiecaruia din cei implicati.
2.Daca soacra nu mai traiesti, atunci intreaga masa succesorala revine fratilor sotului si copiilor d-voastra.
Cel mai bine, consultati un notar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se imparte un apartament cashu cashu In urma decesului socrului meu, apartamentul in care locuiesc ar trebui impartit, dupa cum stiu, intre fratii sotiei(inclusiv ea) si soacra-mea. In ... (vezi toată discuția)
Are dreptul la partaj succesoral? danut74 danut74 vreau sa stiu daca sora vitrega a sotului meu are dreptul la partaj succesoral...situatia este urmatoarea:socrul meu cand sa casatorit a luato pe soacramea ... (vezi toată discuția)
Succesiune casa Dafina M Dafina M Buna ziua, Soacra mea a decedat.in urma cu ceva timp . Socrul meu traieste si impreuna cu sotul meu (unicul fiu) am cautat actele de proprietate asupra unei ... (vezi toată discuția)