Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

as dori sa stiu in urma decesului socrului meu cine mosteneste bunurile acestuia
precizez ca el are 3 copii,unul din ei adica sotul fiind decedat, noi avand la randul nostru 3 copii as dori sa stiu cum se imparte masa succesorala precizez ca nu exista un testament
1.Daca soacra d-voastra traieste, 1/2 din bunurile comune apartine ei, restul din masa succesorala revine ei si copiilor pe care acestia ii au.Pentru partea ce-i revine sotului d-voastra, mostenitorii sunt copii d-voastra.Aici depinde si de data decesului fiecaruia din cei implicati.
2.Daca soacra nu mai traiesti, atunci intreaga masa succesorala revine fratilor sotului si copiilor d-voastra.
Cel mai bine, consultati un notar.