Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Nelamuriri la locul de munca
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Nelamuriri la locul de munca

Lucrez de 2 ani la o firma,care cred ca a intrat in faliment(nu sunt sigur).Nu stiu sigur daca in ultimele luni nu mi-a fost platita contributia la stat. As avea drept la somaj? Cum as putea sa aflu daca mai sunt angajat si daca mi se plateste contributia? Cum as putea sa aflu sigur daca e in faliment firma sau nu?Daca a intrat in faliment,angajatorul are obligatia sa-mi plateasca contributia pana la data intrari in faliment?Cu stima va multumesc anticipat!
cioatamircea a scris:
Lucrez de 2 ani la o firma,care cred ca a intrat in faliment(nu sunt sigur).

Verificati pe portal.just.ro , la Tribunalul unde isi are sediul angajatorul, dosare, cautare ... introduceti numele firmei. Daca apare cu mentiunea "insolventa" v-ati lamurit.

La somaj aveti dreptul daca aveti stagiul de cotizare complet, adica 12 luni muncite.
Angajatorul are obligatia sa plateasca contributia, dar s-au vazut si cazuri in care nu s-a platit, desi acest fapt poate fi penal.