Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Contract comision servicii intre persoane fizice si o ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Contract comision servicii intre persoane fizice si o persoana juridica

Buna ziua,
Am o mare nelamurire privind contractele de comision.
Eu intentionez sa imi creez o firma de prestari servicii de web design.
Am deja o baza de viitori colaboratori pe care vreau sa ii platesc pe baza unui comision. Acestia nu vor sa isi creeze PFA sau SRL, vor sa ramana persoane fizice.
Cum procedez? Se poate?
Si daca se poate, cine va plati contributiile la Fisc si contributiile sociale. As dori daca se poate raspuns clar si fara trimiteri la articole ambiguee sau la articole trunchiate din Codul Fiscal.
Va multumesc anticipat!
Depinde ce intentionati sa ii puneti sa faca. Sunt putine cazuri in care o pers fiz poate desfasura o activitate pentru o firma, fara ca persoana sa aiba macar PFA sau intre ei sa existe un CIM.
In acest caz va trebui sa faceti CIM cu viitorii angajati.