Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cine este vinovat, propietarul sau locatarul?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cine este vinovat, propietarul sau locatarul?

Buna ziua, am o problema grava.
Tatal meu a cumparat o casa la tara si din motiv ca are datorii la banci, vrea sa puna pe numele meu, caci pe altcineva nu are. Eu nu doresc acest lucru, pentru ca nici nu-mi trebuie casa si mi-e si frica pentru ca din cate stiu eu, el fura curentul. In cazul in care accept sa puna casa pe numele meu si este prins in fapt, va trebui sa ispasesc eu pedeapsa lui? Chiar daca eu nu locuiesc in casa cu pricina?
Raspunde cine fura curentul.
Raspunde si cine il foloseste.
Proprietarul nu ar raspunde daca nu ar locui acolo insa politia il va lua serios la intrebari pe proprietar si mai ales ca este o vanzare ciudata politia il poate considera vinovat.

Mai bine nu va implicati in aceasta problema.