Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals informatic
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals informatic

buna ziua

in urma cu aproximativ un an am fost reclamat la DIICOT printr-o plangere penala de catre doua persoane, ca le-as fi trimis mail-uri cu continut injurios.
deoarece nu aveam nici-o legatura cu acele fapte am refuzar sa ma prezint la DIICOT unde am fost citat telefonic de catre o doamna procuror , deoarece am considerat ca totul este o farsa.
Dar ,in cursul lunii Mai 2008 la firma la care lucrez s-a prezentat un grup de 4 politisti de la DIICOT care au ridicat unitatile centrale de la calculatorul meu de servici si cel de la serverul de retea .In paralel au mai ridicat si unitatea centrala de la calculatorul de la domiciliul meu.Deasemenea am insotit acei politisti la procuror , unde mi s-a adus la cunostinta ca sant invinuit de FALS INFORMATIC .
dupa o perioada de cateva luni am fost chemat la efectuarea expertizei acestor hard-uri si deoarece nu s-a gasit nimic mi-au fost inapoiate cel de acasa si cel de la server.Hard-ul de la calculatorul meu de servici a ramas inca la DIICOT.
Ce as putea face pentru ca acest CIRC pe bani publici sa inceteze si sa fie restituit acel hard firmei pentru care lucrez?
Spun aceasta pentru ca sant sigur ca nu exista nici-o proba impotriva mea doar suspiciuni si chiar daca cineva ar fi trimis mail-uri cu caracter calomnios nu vad legatura cu falsul informatic!
Dvs, ca invinuit , nu aveti obligatia de a va dovedi nevinovatia, dar, cea mai corecta conduita din partea dvs ar fi aceea de a combate acuzatiile prin mijloace de proba.
Pentru moment vor fi efectuate acte de cercetare , inovcati orice argument care va sustine nevinovatia.
Nu va grabiti cu afirmatiile-gen circ pe bani publici -si altele. Probabil politisti au ceva indicii si date,acesta fiind si motivul pentru care nu au restituit hardul firmei. Cercetarea continua. Pina la urma trebuie sa contribuiti la DOVEDIREA NEVINOVATIEI dvs.- Semper Veritas-
Detectiv Particular
Filip Stelian