Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauza de impreviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauza de impreviziune

... se poate aplica si in cazul unui contract de inchiriere?
... se refera strict la conditii banesti sau se poate referi si la conditii de alta natura?
Multumesc.
mikas, utilizator
Art.1271 cod civil.

Problema unor situatii de impreviziune se pune in contractele cu executare succesiva ,cu executare continua,care au un termen indelungat de executare,precum si in contrctele afectate de un termen suspensiv destul de indepartat.
Impreviziunea in contracte poate fi ridicata si in ceea ce priveste un contract de locatiune,daca indeplineste caracteristicile de mai sus si in conditiile in care, datorita timpului creditorul este pus in situatia de a primi o suma excesiv de redusa fata de valoarea reala a presattiei corelative.(si debitorul poate invoca impreziunea in contracte atunci cand suma pe care o are de platit a devenit excesiv mai mare decat valoarea reala a bunului inchiriat, incazul dv. )
Conditii de invocare a impreviziunii :
-existenta unui dezechilibru major intre prestatiile asumate contractual
-prestatiile sa nu fi fost executate(daca se executa nu se se mai poate invoca impreviziunea)
-sa fi devenit cunoscut partii dezavantajate dupa incheierea contractului
-sa nu fi putut fi anticipata de partea dezavantajata la incheierea contractului.