Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie

Buna ziua,va rog sa ma ajuta-ti cu un raspuns la problema mea.
Sotul meu lucreaza,iar eu sunt ca si co-asigurat,sunt insarcinata, dar din pacate firma urmeaza sa se inchida.
Mai putem beneficia de indemnizatie in aceste conditii?
Numai sotul dvs poate beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Daca raportul de munca va inceta din motive care nu tin de persoana salariatului, sotul dvs va putea beneficia de somaj. Din somaj va putea intra in CCC.

Pe perioada CCC, somajul va fi suspendat, urmand a se relua la terminarea CCC.