avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie

Buna ziua,va rog sa ma ajuta-ti cu un raspuns la problema mea.
Sotul meu lucreaza,iar eu sunt ca si co-asigurat,sunt insarcinata, dar din pacate firma urmeaza sa se inchida.
Mai putem beneficia de indemnizatie in aceste conditii?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:54, 25 Mai 2013
Numai sotul dvs poate beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Daca raportul de munca va inceta din motive care nu tin de persoana salariatului, sotul dvs va putea beneficia de somaj. Din somaj va putea intra in CCC.

Pe perioada CCC, somajul va fi suspendat, urmand a se relua la terminarea CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil dupa alt ccc si somaj barbone_2006 barbone_2006 buna ziua. ma aflu in urmatoarea situatie: sunt in concediu de crestere copil pina in luna februarie 2012(am nascut in feb.2010). angajatorul pt care lucram ... (vezi toată discuția)
Drepturi concediu prenatal MihaiMa MihaiMa Buna seara, Sunt angajata cu contract pe perioada determinata care expira la data de 11 ianuarie 2012 si sunt insarcinata in 7 luni. Conform legii, as putea ... (vezi toată discuția)
Cum intru in somaj dupa concediu cerestere copil? roxibela roxibela mai am 8 zile pana la incetarea ccc si sefa mi-a spus ca nu mai are nevoie de mine la firma,cum pot intra in somaj?Am dreptul?Daca da ce trebuie sa fac sa pot ... (vezi toată discuția)