avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune disciplinara

Astazi am fost convocat la locul de munca intr-o sedinta in cateva minute si mi s-a adus la cunostinta ca nu am vrut sa-mi ajut colegii intr-o anumita zi. totul este o minciuna si un aranjament. eu sunt in preaviz si mi s-a dat scris ca nu tb sa ma prezint l lucru. Ideea e ca nici nu vor sa-mi dea procesul verbal pe care l-au facut pentru ca e secret. Nici decizia de concediere nu vor sa o dea tot ca e secret. oamenii astia actioneaza dupa legile lor! cine ii poate opri? as dori un raspuns urgent! poate cineva sa vina la mine la serviciu si sa le puna in vedere sa nu ma mai hartuiasca?
ce mi se intampla de la aceasta sanctiune? cum pot dovedi ca e ilegala? tb sa imi fac pb din cauza ei?
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 17:46, 11 Martie 2009
Atata vreme cat averti la mana o hatie ca angajaorul a renuntat la perioada de preaviz (nu trebuie sa mai mergeti la serviciu) nu mai au ce sa comenteze.
Despre ce proces verbal vorbiti?
Decizia de incetare a contractului de munca se emite la sfarsitul perioadei de preaviz, are termen 5 zile de la emitere sa fie inregistrata la ITM si apoi trebuie sa primiti o copie si cartea de munca.

Sub sanctiunea nulitatii nu se poate dispune nici o sanctiune fara o cercetare disciplinara prealabila. faptul ca nu ati fi vrut sa va ajutati un coleg trebuie clar dovedit si trebuie sa fie mentionat in Regulamentul de Ordine Interioara ca aceasta este o abatere.
Despre ce proces verbal vorbiti si , mai ales, despre ce sanctiune.
Ati fost la cecetare disciplinara in aceea sedinta de cateva minute?
Nu mi s-a spus ce sanctiune primesc. Mi-au spus ca esecret, dar ca o sa imi desfaca, contractul de munca disciplinar. pe foaie stiu ca u scris ca nu vreau sa declar nimic. Si au semnat foaia secretara, inlocuitorul sefului si apoi patronul caruia i s-a trimis prin fax aceasta foaie si apoi ma presau pe mine sa o semnez. Pot sa-mi faca vreau rau cu asa ceva? E legal sa fii anuntat ca in cateva minute vei fi cercetat disciplinar ca nu iti ajuti colegii? Mie mi s-a oprit accesul la calculator si la orice informatie din firma si mi s-a spus ca nici nu e necesara prezenta mea la locul de munca. Au voie acum sa inventeze un motiv din trecut si sa ma cerceteze disciplinar?
Pentru cercetare disciplinara trebuie sa fiti convocat in scris cu cel putin 5 zile inainte de data stabilita pentru cercetare. Ati primit o notificare (comunicare) in scris pentru cercetarea disciplinara in care sa fie preceizata data , ora , locul si persoana care va efectua cercetarea disciplinara , precum si motivul pentru care sunteti cercetat? Daca nu....aceasta cercetare disciplinara este ilegala si aveti posibilitatea sa contestati decizia de sanctionare disciplinara in instanta (tribunal) in termen de 30 de zile de la comunicare.
este pusa pe foaia pe care am primit-o data la care am fost chemat si audiat(e aceeasi data pt ca totul s-a intamplat in cateva minute) si motivul este pentru discutarea dosarului de personal in vederea efectuarii cercetarii prealabile cf. art. 267 alin 1 din cm!!! Foaia cu decizia nu mi s-a inmanat. Mi s-a spus ca e secreta. Deci nu am cum sa o contest ca nu o am. Pe foaie nu sunt scrise numele persoanelor care m-au audiat. Am fost intrebat de ce u-mi ajut colegii. Asta a fost intrebarea care mi s-a pus de mai multe ori. Pe foaie scrie ca in cazul in care nu ma prezint vor fi aplicate prevederile art. 264 alin 1 lit f din codul muncii, coroborat cu art 267 alin 3 din codul muncii.

Alte discuții în legătură

Preaviz Marius Nou Marius Nou in foile primite la concediere scrie ca nu e trebuie sa vin la serviciu pe perioada preavizului. m-am uitat in codul muncii si nu am vazut asta scris. seful ... (vezi toată discuția)
Preaviz demisie Raluca Gorun Raluca Gorun Buna ziua, Daca un angajat isi da demisia si angajatorul NU renunta la preaviz, dar angajatul nu vrea sa se mai prezinte la locul de munca in timpul ... (vezi toată discuția)
Convocare comisie de disciplina cristina69 cristina69 Buna dimineata.Va prezint urmtoarea situatie: Unui angajat al unei societati comerciale, care se confrunta cu probleme financiare majore, i s-a desfiintat ... (vezi toată discuția)