Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cand se emit mandatul de arestare preventiva?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cand se emit mandatul de arestare preventiva?

daca am dat declaratia ca faptuitor,ca recidivist si nu am fost arestat preventiv poate sa ma aresteze cand ajunge dosarul la parchet sau cand dau declaratia de invinuit?.....mentin ca am recunoscut totul
Parchetul nu mai aresteaza, de mult!

Parchetul face propunere de arestare, trimite la judecatorie si judecatorul ... admite sau respinge propunerea parchetului de arestare.

Pana la finalizarea cercetarii in dosar, parchetul poate face oricand propunere de arestare, daca considera ca este cazul.
Prin recunoasterea faptei este posibil sa nu fiti arestat preventiv,dar acest lucru depinde de organul de urmarire penala.