Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren intravilan!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren intravilan!

vreau sa stiu daca sotia proprietarului terenului,care este decedat,poate vinde un teren intravilan!care sunt conditiile? va multumesc!
Daca are succesiunea facuta, are certificat de mostenitor, atunci poate vinde.
daca succesiunea este dezbatuta si are certificat de mostenitor si cadastru si intabulare poate sa vanda. Sotia este singurul mostenitor? Defunctul a avut si copii sau alte rude?