avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Zile scazute pentru munca in detentie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Zile scazute pentru munca in detentie

Buna ziua,

Cate zile din pedeapsa i se scad unui detinut(regim deschis)daca iese la munca in penitenciar?dar in afara lui?
Aceste zile se scad din minumul de executat(cei 66% in cazul primei fapte)? sau se scad din total?

Rog raspuns.
Mulutmesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: utilizatorforum , utilizator 15:43, 28 Mai 2013
Depinde de munca prestata daca este remunerata sau nu,iar zilele se scad din totalul pedepsei si nu pot fi revocate!
Nu exista minim de executat,ci doar o fractie minima obligatorie pentru a fi propozabil pentru liberarea conditionata,iar liberarea conditionata nu este un drept al condamnatului ci o vocatie!
Va multumesc pentru rapuns dar eu nu am inteles prea multe.
Eu nu am mai avut tangenta cu acest subiect si vreau sa ma lamuresc.
Detinutul despre care este vorba (condamnare 1 an-prima fapta) a auzit in penintenciar ca i se scad 5 zile pe luna daca munceste ca electrician in cadrul penitenciarului Rahova, pe la televizor si alte surse eu am auzit ca se scad in general 7 zile. Deci, in cazul lui cate este posibil sa i se scada?
Si in legatura cu eliberarea conditionata, fiind la prima fapta, avand condamnare de 1 an, care sunt criteriile pe care trebuie sa le indeplineasca pentru a fi eliberat dupa executarea a 2 treimi din pedepasa?
Ce poate face el ca sa beneficieze de aceasta eliberare conditionata? Este un detinut foarte linistit si respectos.

Va multumesc.
Vedeti art 59 din codul penal si legea 275/2006.Veti gasi toate lamuririle necesare!
Multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliberarea conditionata alexandra.dinica alexandra.dinica in cazul in care s.a facut transferul unui detinut din Italia in romania,la rahova si are deja indeplinita fractia ptr eliberare conditionata, mai este nevoie ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, băiatul meu este condamnat 1 an și 4 luni cu executare ... gabriela49 gabriela49 Bună ziua, băiatul meu este condamnat 1 an și 4 luni cu executare conf cod penal art. 335 și 336,data propozabila de liberare este de 17 05.2021,a fost ... (vezi toată discuția)
Munca, cursuri de calificare/recalificare - persoane private de libertate ; eliberare conditionata id_store id_store Am inteles ca prin munca se pot acumula 7 zile libere la luna. Pentru cursuri de scolarizare, calificare recalificare 15 sau 30 de zile. Ar mai fi realizarea ... (vezi toată discuția)