Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz lichidare la zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz lichidare la zi

la firma la care am lucrat mi s-a redus foarte mult salariul, motiv pentru care nu imi mai pot platind chiria, eu nefiind din acelasi oras cu firma respectiva. Proprietarul apartamentului unde locuiesc a gasit alti chiriasi si trenuie sa eliberez apartamentul pana la sfarsitul saptamanii. problema e ca patronul nu vrea sa imi semneze lichidarea la zi, desi eu nu mai pot locui in acest oras. ce pot sa fac?
Notiunea de lichidare la zi nu exista in Codul Muncii. Dvs aveti posibilitatea sa solicitati angajatorului incetarea c.i.m. cu acordul partilor (art.55 lit.b C.mun.) sau sa va dati demisia (art.81 C.mun.).

In prima situatie ,este nevoie de acordul angajatorului.

In cazul demisiei, aceasta opereaza incetarea contractului de munca, in mod unilateral, fara a fi necesara aprobarea acesteia de catre angajator.
Demisia poate fi cu sau fara preaviz.