avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere la instanta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere la instanta

buna ziua.va rog sa ma ajutati cu un raspuns.unde pot depune plangere la instanta impotriva solutiei date de procuror.
Instanta competenta este in functie de natura faptei pentru care s-a dat n.u.p.

... posibil sa fie judecatorie!
daca e sa depuneti o plangere la instanta,mergeti la judecatorie si intrebati prin sala de asteptare,unde este ghiseul ptr depunerea dosarelor de judecata. Acolo vi se va spune.
multumesc.eu locuiesc in sector 5 care este judecatoria?si alta intrebare este daca poate altcineva sa o depuna in locul meu?
Domnilor colegi,gresiti.
Plangerea impotriva solutiei procurorului o depuneti la prim -procurorul parchetului.
Daca este solutia prim procurorului o depuneti la Judecatorie.
Chiar daca gresiti locul unde trebuie trimisa aceasta va ajunge acolo unde trebuie ,dar dureaza mai mult.
Depinde de ce parchet vorbiti?
Poate depune si altcineva plangerea dar cu conditia sa fie mandatat de dumneavoastra la un notar,dar pana atunci pierdeti timp si pierdeti termenul de 20zile.
Nu cumva sa rugati pe cineva sa redacteze si sa semneze in locul dumneavoastra .
O singura persoana poate face acest lucru fara a merge la notar,un avocat,dar dupa ce oncheiati cu el un contract de asistenta juridica.
Succes! Dar nu uitati de termen..

Alte discuții în legătură

Unde trebuie sa depun plangerea penala impotriva unui procuror sau a dispozitiei acestuia? ancuta_14 ancuta_14 Unde trebuie sa depun plangerea penala impotriva unui procuror sau a dispozitiei acestuia? Am primit decizia dnei Procuror de a nu incepe urmarirea penala, in ... (vezi toată discuția)
Refuz inregistrare dosar plangere instanta contra rezolutie prim procuror expirata w0lfshad3 w0lfshad3 Am primit NUP, am reclamat rezolutia NUP, am asteptat 20 de zile dupa care am reclamat neemiterea deciziei printr-un dosar (cu obligatia de a emite), impreuna ... (vezi toată discuția)
Penal-contestarea rezolutiei proces_ro proces_ro Am primit o rezolutie de neincepere a urmaririi penale (NUP) a paratului. Ca reclamant stiu ca pot face contestatie catre prim procuror in 20 de zile. In ... (vezi toată discuția)