avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere la instanta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere la instanta

buna ziua.va rog sa ma ajutati cu un raspuns.unde pot depune plangere la instanta impotriva solutiei date de procuror.
@strambeanu Mihai
asa este ca dvs,insa @marianpv a intrebat unde depune plangerea la instanta !
Din acest moment se intelege ca el vrea sa se adreseze instantei cu o plangere. Cu alte cuvinte probabil @marianpv vrea sa faca plangere impotriva actelor prim-procurorului.
In fine el doreste sa stie unde se depune o plangere la instanta,nu cum trebuie sa procedeze!

@marianpv
Iata adresa de contact:
Sediu:
Strada Splaiul Independentei nr.5, sector 4 Bucuresti
Telefon:
Centrala - 021.319.51.80 ; 021.319.51.81 ; 021.319.51.83
Grefier sef - telefon direct - 0372.12.53.14
- fax 0372.12.53.89
E-mail:
jud-sector5@just.ro
marianpv a scris:

multumesc.eu locuiesc in sector 5 care este judecatoria?si alta intrebare este daca poate altcineva sa o depuna in locul meu?



comptetenta instantei este stabilita prin codul de procedura penala dupa mai multe criterii, unul dintre acestea este dupa locul savarsirii faptei.

Cred ca ar trebui sa reveniti cu detalii!


Tarzan2012 a scris:

daca e sa depuneti o plangere la instanta,mergeti la judecatorie si intrebati prin sala de asteptare,unde este ghiseul ptr depunerea dosarelor de judecata. Acolo vi se va spune.




Cel putin la Bucuresti, nu exista "sala de asteptare" la instantele de judecata. :)

Regula este ca toate actiunile se depun intotdeauna la registratura, primind numar de inregistrare.

Nici notiunea de "ghiseu" nu exista... :hammer:
Ultima modificare: Marți, 28 Mai 2013
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Cel mai bine explicat putin mai amanuntit speta,ca sa fiti mai bine indrumat.
marianpv a scris:

buna ziua.va rog sa ma ajutati cu un raspuns.unde pot depune plangere la instanta impotriva solutiei date de procuror.


Solutia data de procuror poate fi atacata prima data la prim-procuror, apoi daca sunteti nemultumit de solutia data de prim-procuror, depuneti plangerea la instanta care ar fi competenta sa judece fapta respectiva.

Intotdeauna plangerea se depune la registratura instantei si se primeste numar de dosar, apoi se fixeaza termenul de judecata.

Unele instante comunica petentului, o data cu inregistrarea plangerii si termenul de judecata, alte instante nu-l comunica, ci precizeaza ca va fi comunicat prin citatie.

Cel mai bine ar fi sa reveniti cu detalii privind natura faptei penale, pentru a putea primi si sfaturile cele mai bune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unde trebuie sa depun plangerea penala impotriva unui procuror sau a dispozitiei acestuia? ancuta_14 ancuta_14 Unde trebuie sa depun plangerea penala impotriva unui procuror sau a dispozitiei acestuia? Am primit decizia dnei Procuror de a nu incepe urmarirea penala, in ... (vezi toată discuția)
Refuz inregistrare dosar plangere instanta contra rezolutie prim procuror expirata w0lfshad3 w0lfshad3 Am primit NUP, am reclamat rezolutia NUP, am asteptat 20 de zile dupa care am reclamat neemiterea deciziei printr-un dosar (cu obligatia de a emite), impreuna ... (vezi toată discuția)
Penal-contestarea rezolutiei proces_ro proces_ro Am primit o rezolutie de neincepere a urmaririi penale (NUP) a paratului. Ca reclamant stiu ca pot face contestatie catre prim procuror in 20 de zile. In ... (vezi toată discuția)