Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... CPC aplicabil în situaþia disjungerii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

CPC aplicabil în situaþia disjungerii

Buna ziua!
Vreau sa va intreb ce se intampla in cazul in care o cerere introdusa inainte de intrarea in vigoare a noului cod de procedura, a fost disjunsa dupa intrarea in vigoare a noului cod?
In fapt, am intodus o actiune in 2012 si instanta a hotarat disjungerea dupa parati, dupa intrarea in vig a noului cod.
Cand m-am dus la registratura sa inregistrez noile actiuni, cei de acolo le-au inregistrat ca actiuni noi si le-au dat numar de dosar. Am primit apoi citatii in camera de consiliu conform noului cod de procedura. Asa trebuia procedat?
Sau noile cereri trebuiau inregistrate la vechiul dosar?
Si surpriza, in camera de consiliu, mi se spune ca va trebui facuta o conexare....
Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
MULTUMESC!
O cerere introdusa inainte de intrarea in vigoare a noului CPC se judeca , pana la pronuntarea unei hotarari irevocabile , pe vechiul cod de procedura civila.
Urmare "disjungerii", daca intr-adevar la disjungere va referiti, instanta este cea care formeaza un nou dosar, fixand termen de judecata pentru cererea disjunsa. Nu inteleg de ce d-voastra v-ati dus la registratura sa inregistrati " noile cereri". Daca ati formulat cereri noi de chemare in judecata, acestea vor urma procedura de judecata dupa noul cod.
Asa mi s-a parut si mie logic. M-am dus la registratura pentru ca nu ma puteam prezenta la termen in instanta. Acum au ridicat exceptia litispendentei....dar m-am lamurit. Va multumesc pt raspuns! Este f util mai ales pt persoanele care sunt la inceput de drum in acest domeniu si sunt ametite de partea practica.