Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Decadere din proba cu expertiza
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Decadere din proba cu expertiza

Salut

Trebuie sa iau parte la o a doua incercare de a se efectua expertiza. Avocatul meu a incheiat proces verbal cu expertul data trecuta cum ca, daca partea adversa (petentul) nu permite accesul pe terenul sau sa se masoare atunci nici noi nu vom permite. Petentul nu a permis, nu am permis nici noi.

Apoi instanta m-a amendat doar pe mine nu si pe celalalt, petentul.
Acum avocatul meu crede ca trebuie sa continuam in acelasi sens ca sa nu permitem expertului sa faca o expertiza gresita masurand doar la mine cu toate ca sunt obiective sa se masoare si la petent. A zis ca ne va mai amenda o data si ca nu-i nimic grav in asta, ca asta este strategia noastra ca sa se faca o expertiza corecta din prima ca alta nu se va mai admite cel mai probabil.

Intrebarea mea: pana la cate amenzi din astea se poate ajunge? Ce risc? Pot pierde proba cu expertiza?

Va multumesc!
Mie nu imi pare o strategie buna cea cu amenzile dar poate ca avocatul dvs. stie mai bine.
Ramane de vazut daca veti obtine castig de cauza in proces daca veti da si dvs. dovada de rea-credinta.
Expertiza are rolul de a aduce...clarificari, in vederea luarii unei hotarari corecte.
Cine a solicitat expertiza si a platit taxa?
A nu permite efectuarea expertizei, denota ca ceva este putred, situatia reala nefiind conforma cu probele depuse sau cu solicitarea din dosar.
Personal consider ca sfatul primit de la avocat nu este corect.