Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare imobilizari corporale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare imobilizari corporale

am vandut o masina care era amortizata total . Am vandut-o cu 2000 lei mai putin decat val. din contabilitate.aceasta diferenta este considerata pierdere ? Masina era uzata. multumesc
Da e pierdere.
Fara suparare, dar sunt putin in contradictie cu rapsunsul:
Hai sa vedem de ce:
Masina sa zicem ca are valoare 7000 RON
Adica valoarea din conta la 2133 "Mijloace de transport"=7000
Fiind amortizata integral 2813 "Amortizari" =7000

Im momentul vanzarii obtii venit (excludem TVa, ca stie toata lumea cum se inr.)
461=7583 5000
Scoti mijlocul de transport din evidenta
2813=2133 7000

Deci prin urmare ai un venit impozabil intrucat ai dedus cheltuieli cu amortizarea anterior.

Ar fi fost o pierdere daca masina era amortizata partial si la descarcare ai fi avut:
% = 2133 7000

aici diferenta dintre 7583 si 6583 ar fi adus o pierdere de 1000
Cosmin Antohe, Contabil
Nu e pierdere, 2000 e venit, scuze, nu am observat ca a fost amortizata integral.
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil