avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare imobilizari corporale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare imobilizari corporale

am vandut o masina care era amortizata total . Am vandut-o cu 2000 lei mai putin decat val. din contabilitate.aceasta diferenta este considerata pierdere ? Masina era uzata. multumesc
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 09:02, 7 Martie 2009
Da e pierdere.
Fara suparare, dar sunt putin in contradictie cu rapsunsul:
Hai sa vedem de ce:
Masina sa zicem ca are valoare 7000 RON
Adica valoarea din conta la 2133 "Mijloace de transport"=7000
Fiind amortizata integral 2813 "Amortizari" =7000

Im momentul vanzarii obtii venit (excludem TVa, ca stie toata lumea cum se inr.)
461=7583 5000
Scoti mijlocul de transport din evidenta
2813=2133 7000

Deci prin urmare ai un venit impozabil intrucat ai dedus cheltuieli cu amortizarea anterior.

Ar fi fost o pierdere daca masina era amortizata partial si la descarcare ai fi avut:
% = 2133 7000
2813 1000
6583 6000

aici diferenta dintre 7583 si 6583 ar fi adus o pierdere de 1000
Ultima modificare: Vineri, 6 Martie 2009
Cosmin Antohe, Contabil
Nu e pierdere, 2000 e venit, scuze, nu am observat ca a fost amortizata integral.
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Martie 2009
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare auto costicul costicul Am vandut o masina eu,persoana juridica la o persoana fizica.Sa-mi spuneti daca fac bine inregistrarile: valoare inventar-1000 valoare vanzare (cu ... (vezi toată discuția)
Monografie vanzare masina elkecri elkecri Buna ziua, Am cumparat o masina cu banii jos.Am vandut masina chiar daca mai aveam de amortizat 3 luni. Cum inregistrez in contabilitate vanzarea masinii? (vezi toată discuția)
Vanzare masina neamortizata integral Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca am o masina pe frima care nu este amortizata integral la ce valoare se poate vine masina respectiva ? Si care ar fi ... (vezi toată discuția)