Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Care e diferenta intre examenul de barou si cel de ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Care e diferenta intre examenul de barou si cel de admintere la INM?

Am o nelamurire: care este diferenta intre examenul de la barou si cel de la inm??? banuiesc ca sunt mai grele teste? sau sunt si mai multe capitole de invatat?

EDITAT cf pct 1.2 din regulamentul forumului: e de preferat evitarea scrierii nejustificate cu majuscule, pentru ca e greu de citit, intre altele. Multumesc pentru intelegere.

trope_doi, utilizator
kakadu a scris:

Am o nelamurire: care este diferenta intre examenul de la barou si cel de la inm??? banuiesc ca sunt mai grele teste? sau sunt si mai multe capitole de invatat?

EDITAT cf pct 1.2 din regulamentul forumului: e de preferat evitarea scrierii nejustificate cu majuscule, pentru ca e greu de citit, intre altele. Multumesc pentru intelegere.

În primul rând la barou este examen, iar la INM concurs, aici fiind un număr limitat de locuri.
Da, testele grilă de la INM au un grad de dificultate mai ridicat comparativ cu cele de la barou. În plus, la INM există şi acel test de raţionament logic.
Referitor la ce şi cât este de învăţat pentru INM/barou, există doar câteva mici diferenţe. ;)
:)))) ce imi place de toti cei care merg la inm si spun "pffffffai grilele sunt grele,sunt mai grele ca la barou". anul trecut am avut prieteni care au picat la inm si cand au iesit din sala dupa examenul de barou s-au luat de cap.vorbesc de oameni care la inm au facut 75-76 grile dar nu a iesit media generala.
in ultimii 2 ani examenul de barou a fost fff greu, mai ales de cand se dau si grile si probe scrise.sunt curios cat de "usor" poate fi sa dai 3 zile consecutive probe scrise din total alta materie...

in concluzie, ambele sunt examene cu grad ridicat de dificultate, atat ca daca intri la barou nu iti spala nimeni creierii ca la inm :D
numantere a scris:

:)))) ce imi place de toti cei care merg la inm si spun "pffffffai grilele sunt grele,sunt mai grele ca la barou". anul trecut am avut prieteni care au picat la inm si cand au iesit din sala dupa examenul de barou s-au luat de cap.vorbesc de oameni care la inm au facut 75-76 grile dar nu a iesit media generala.
in ultimii 2 ani examenul de barou a fost fff greu, mai ales de cand se dau si grile si probe scrise.sunt curios cat de "usor" poate fi sa dai 3 zile consecutive probe scrise din total alta materie...

in concluzie, ambele sunt examene cu grad ridicat de dificultate, atat ca daca intri la barou nu iti spala nimeni creierii ca la inm :D

ai dat concurs la INM?
nu. am dat la barou, las pe altii sa fie judecatori si procurori :)
Grilele de la Barou din ultimii ani sunt "walk in the park" pe langa cele de la INM.
Daca ai fi particpat la concursul de la INM ai fi stiut despre ce e vorba si ai fi scutit timpul irosit cu postarea de mai sus.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Interventie moderator

kakadu a primit raspunsul la intrebarile adresate comunitatii.
Discutia va fi inchisa deoarece opiniile despre dificultatea unor teste sunt subiective si e pacat sa se ajunga la controverse.
Multumesc pentru intelegere.
trope_doi, utilizator