Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... NEACORDARE PRIORITATE
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

NEACORDARE PRIORITATE

Buna ziua, daca eu circul pe banda 2 si in intersectie am semnul cedeaza trecerea si din dreapta de pe drumul cu prioritate vine o masina care intra pe banda 1 deci linga mine inseamna ca nu i-am acordat proritate chiar daca am redus totusi?
Cyan mi-a raspuns corect pentru ca asa se procedeaza la semnul cedeaza trecerea, avea dreptul sa intre si pe banda 2 doar ca nu a facut-o eu am intrat in intersectie incet de tot si am asteptat sa vad ce face daca intra pe banda 2 opream imediat. Permisul nu mi l-a luat m-a picat ca eram in examen cat C. Neacordarea de prioritate este obligarea celorlalti participanti in trafic care au prioritate de trecere , de a schimba directia de mers, a opri sau a reduce viteza, pecind in situatia asta nu s-a intimplat nimic din astea
pellyx31, utilizator