avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Act constitutiv SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Act constitutiv SRL

buna ziua, doresc sa va intreb daca aveti un model de act constitutiv pentru SRL cu apot in natura.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters22713 , utilizator 22:27, 30 Mai 2013
Gasiti pe internet sau in publicatia cu cele 365 modele de contracte
Cea mai credibila sursa numai aici:
[ link extern ]
mai doresc sa va intreb ceva: este posibil ca la un SRL sa existe Consiliu de administratie?
Bineinteles ca este posibil. Trebuie doar sa fie prevazut acest lucru in actul constitutiv. ( a se vedea art. 197 alin. 1 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unde scrie cati administratori pot fi intr-un srl robert-alex robert-alex Am si eu o mare rugaminte.Am cautat pe tot netul si in toate legile posibile despre firme.As dori sa aflu si eu unde gasesc textul de lege in care se ... (vezi toată discuția)
Statutul unui administrator luis29 luis29 As avea si eu cateva intrebari in legatura cu statutul unui administrator 1. Un administrator, numit prin hotarare AGA, poate fi angajat la o firma cu ... (vezi toată discuția)
Consiliu de adminstratie marianna marianna As avea o intrebare! De ce nu este posibil ca un SRL sa aiba consiliu de administratie, daca de exemplu sint 6 administratori, care sint si asociati. Stiu ca ... (vezi toată discuția)