Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Arierate achitate de primarie
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Arierate achitate de primarie

As dori sa ma ajutati cu inregistrarea contabila corecta pentru arierate achitate de primarie ca si ordonator principal de credite.Mai concret noi suntem o scoala pentru care primaria a achitat confor OG 3/2013 arieratele existente la data de 31.01.2013.Cum inregistrez in contabilitatea mea acest lucru?Cum scad datoria fata de furnizori ?401 la ce cont?
Va sfatuiesc sa luati legatura cu directorul economic din primarie.
Inregistrarile pe care le veti face trebuie sa se coreleze cu cele din contabilitatea primariei astfel incat la consolidare acesta decontare sa se inchida.
In opinia mea prin contul 481, conform ordin 1917/2005. Inregistrarea trebuie facuta reciproc, in aceeasi perioada.