Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot sti daca pretul de vanzare este cel real?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot sti daca pretul de vanzare este cel real?

Buna ziua,

Am mostenit impreuna cu unchiul meu un apartament de 3 camere in Falticeni, ultracentral. Succesiunea s-a dezbatut in 2009. Acum unchiul meu vrea sa vindem imobilul. Eu sunt de acord. Doresc acest lucru de multa vreme, insa nu l-am constrans pana acum sa demaram actiunea. Pretul pe care considera ca l-ar obtine este de 32000 de euro. E drept ca apartamentul nu are imbunatatiri de nici un fel, insa mi se pare un pret mult prea mic. Am cautat anunturi cu apartamente de vanzare si pretul vehiculat este de circa 40-45000 de euro. Cum pot sti daca pretul real de vanzare este cel pe care mi-l spune? Mi-a spus ca o sa ma anunte cand trebuie sa ma duc pentru semnarea actelor. A incercat sa imi spuna ca, daca nu am incredere, nu mai vindem. Eu am nevoie de bani, dar nu sunt dispusa sa il vindem pe nimic.
In cazul in care, prin absurd, nu convenim asupra pretului ce actiune as putea intreprinde pentru a-mi primi cota parte in bani (la valoarea reala a imobilului )? El nu are de unde sa imi dea contravaloarea jumatatii mele.
Va rog sa ma ajutati, daca se poate, cu sfaturi privind situatia prezentata.

Va multumesc!

Corina Carstoiu
Iesirea din indiviziune in instanta.
dv doriti practic partajul bunului dobandit prin mostenire, care presupune ca apart. sa ramana la unul dintre dv, cu sulta in favoarea celuilalt, ori prin vanzare la licitatie publica dupa care se impart banii, conform cotei fiecaruia. pretul imobilului il puteti afla consultand grila notarilor publici din zona respectiva, pe care o gasiti pe site-ul uniunii notarilor din Romania
Dupa cum se stie, grila notarilor nu coincide cu preturile practicate pe piata... Pretul pietei este de 40-45000. In grila pretul este de circa 17000. Nu este o varianta convenabila.