Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legat de dreptul la imagine si eventual lg. privind ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legat de dreptul la imagine si eventual lg. privind protectia datelor cu caracter personal

O persoana a lucrat in urma cu cativa ani la o firma ce avea obiect de activitate confectionarea de articole destinate pt. protectia muncii. La un moment dat, administratorul societatii i-a propus verbal persoanei sa imbrace o salopeta confectionata de firma unde lucra si sa i se faca o fotografie care urma sa fie folosita pentru reclama publicitara a firmei, in speta urma sa fie aplicata pe un baner publicitar instalat in curtea firmei, la vedere. Ulterior, persoana in cauza si-a incetat relatiile de serviciu cu acea firma, a fost concediata, iar dupa doi ani, prin intermediul autoritatilor statului a cerut administratorului firmei in caza sa schimbe reclama publicitara, el nemaifiind de acord ca imaginea lui sa reprezinte firma in cauza. Intrebare: Folosirea imaginii persoanei, fara acordul acesteia, constituie o fapta de natura contraventionala sau penala, potrivit legislatiei actuale a tarii noastre sau reprezinta un litigiu de natura civila? Cui revine competenta de solutionare a acestei situatii? Respectuos, solicit un raspuns calificat, bazat pe un temei legal, la care sa se faca trimitere si nu doar opinii despre cum ne-ar place sau cum am vedea solutia corecta, din punctul nostru de vedere. Va multumesc!
citind legea privind prot. datelor personale, eu unul nu am gasit nimc legat de folosirea simplei imagini a persoanei in cauza. dvs. ati gasit altceva? ma interesa un punct de vedere intemeiat, textul de lege il citisem inainte. ma puteti ajuta?