avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit cu acte false
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit cu acte false

buna ziua am si eu o problema care ma macina foarte rau, si anume
in anul 2011lucrand la casa unei cunostinte, acesta auzinduma ca ma descurc foarte greu cu banii , mia zis ca dece nu fac un credit la banca , la randul meu i-am zis ca nu este posibil pt ca nu sunt angajeat cu carte de munca , dupa care el m-ia zis ca nu conteaza ca se poate rezolva ca are el pe cineva cu o firma si ma poate baga la firma respectiva ca angajeat si dupa acea i-mi poate da toate actele necesare optineri unui credit, bine inteles contra unui comision de 30 la suta din creditul optinut, ne stind cu ce am de aface am aceptat si asea am optinut 2 credite de la doua banci diferite tot sub indrumarea acestuia am depus actele procurate de acesta la doua banci, am optinut creditele dupa care am dat o parte din bani ridicati cunostintei mele.
problema a venit in momentul cand nu am mai facut fata cu ratele si am avut nevoie de ceva acte de la firma , pt a le duce la banca , am apelat la acea cunostinta , si m-ia zis ca ce il intereseaza pe iel , sa ma descurc, ca el sia facut treaba o data , tocmai atunci mi-am dat seama in ce mam bagat
de acea va rog cine ma poate ajuta cu niste raspunsuri , ca nu mai stiu incotro sa o iau mai ales ca sunt o persoana cu familie si doi copii cel deal doile urmand sa vina pe lume in luna iulie, simpt ca o iau razna nu mai am nici un chef de viata mai ales ca nu am avut de aface vreo data cu legea nu am platit nici o data o amenda. de acea mam gandit de mai multe ori sa ma duc la politie si sa declar totul pt ca nu mai suport sa stau cu gandul ca copii mei sa faca foamea cat eu probabil voi ajunge la inchisoare. va multumesc
Daca va intelegeti cu ei si platiti, este totul perfect. Daca nu veti mai putea plati si se demareaza cumva o ancheta impotriva dumneavoastra, va sfatuiesc sa va recunoasteti fapta, sa le spuneti organelor de ancheta cine si cum v-au sfatuit si cum au participat fiecare la aceste fapte. Puteti scapa cu o pedeapsa cu suspendare, iar ei pot primi o condamnare penala cu inchisoarea binemeritata.
Fapta respectiă întrunește elementele constitutive ale infracțiunii de fals și uz de fals.
În situația în care vă plătiți ratele la credit aveți șansa să fiți sancționat eventual cu o sanțiune administrativă sau, în cel mai rău caz cu o pedeapsă cu suspendare, dacă infracțiunea va fi urmărită penal.

Dacă nu vă veți pălti ratele situația e mai complicată.
(Va rog sa cenzuarati doar pasajele inutile, nu intregul text)

Daca isi plateste ratele nu are nici o singura problema !

Corect ar fi fost sa va purtati corect cu banca.

Evident nu are de unde sa plateasca.

Sunt destui oameni care induc in eroare alti oameni, stiind bine ca ar fi fost mai bine sa taca. In aceste conditii cel indus in eroare, evident nu ar fi putut sa faca tot ce a facut

Momentan, ganditi-va ca sunteti un cetatean corect, ca pur si simplu nu mai puteti plati ratele, Si bine ar fi sa aveti de unde sa le platiti, Sunt si altii in situatia in care au fost concediati,

(Eu nu inteleg ce ati facut cu banii....o parte s-au dus la "baiatul cu firma desteapta"., o parte , v-ati bucurat de ei)

Acum nu aveti de unde sa acoperiti imprumuturile,

Momentan banuiesc ca ati folosit niste adeverinte de la niste Societati Comerciale care (speram ca exista ca SC !).. ati putea sa va interesati daca aceste societati comerciale exista, macar si pe internet.

Daca nu exista... oricum banca le va verifica candva, cine stie cand...
Daca exista...figurati la societati, probabil ca fiind concediat intre timp sau nu ati avut niciodata contract cu ei, etc etc.

Urmeaza o investigatie a bancii, pana sa se indrepte concret impotriva dvs si sa descopere mai multe informatii. Momentan nu au descoperit nimic.
Momentan nimeni nu stie nimic. Inca sunteti de buna credinta. Explicati ca vreti sa returnati banii dar nu aveti de unde.

Faptul ca in prezent firma nu va mai elibereaza adeverinte, probabil ca este o "buba" care va declansa niste intrebari ulterioare ale bancii. Foarte bine: sa afle care e situatia cu aceste firme si sa va spuna ei, sa va cheme ei, sa va informeze ei CONCRET.

Oare ati avut contract individual de munca cu SC? sau doar o adeverinta si nimic mai mult

Contractul individual de munca ar fi trebui inregistrat la ITM.

Verificati la ITM daca exista un contract individual de munca pe numele dvs la firma respectiva, E posibil sa nu existe.

Momentan lasati-o foarte moale, sa va spuna banca concret ce anume a descoperit in legatura cu firma, Nu dati informatii, decat daca se ajunge sa fiti interogat, pentru a putea intarzia si a putea plati candva, sa va justificati in ultima secunda corect si sa dati vina pe cine trebuie. Momentan nu sunteti interogat in nici un fel, nu v-a chemat nimeni pentru ca nu exista nimic.

Daca veti fi constrans sa raspundeti unor acuzatii in fata politiei, stiti pe cine sa dati vina. Vina dvs este mai mica, o recunoasteti in caz de necesitate, insa.....Macar v-ati bucurat de niste bani, In prezent nu sunteti cercetat pentru nimic.

E foarte ciudat: aceste adeverinte cu stampila, cine le=a semnat si ale cui sunt semnaturile.

Daca baiatul destept doar a luat stampila de la firma, iar semnatura e falsa, insa numele si semnatura sunt corecte, Insa dvs nu aveati de unde sa le stiti. Ei vor incerca sa dea vina pe dvs, ca dvs le-ati fabricat singur. Iar ei sunt inocenti si nu stiu nimic despre ce ati facut dvs (dar cu spiritul lor).

Ca sa nu se dea in totalitate vina pe dvs. incercati sa aveti niste probe impotriva lor, deoarece, cu siguranta ei vor da vina in totalitate pe dvs. si nu vor recunoaste nimic.

E probabil ca ei sa mai fi facut acest lucru si cu alte persoane si atunci e important ca nu sunteti singurul "pacalit", cu toate ca dvs ati pacalit banca, la randul dvs.

Pe dvs va apara adevarul si faptul ca aveti o vina considerabil mai mica. Baietii sa dea si ei cei 30% inapoi bancii, daca ii duce mintea la prostii. Trebuie sa fabricati o proba valabila prin care ii incriminati si pe ei. Momentan nu o aveti. Nu aveti nici dovada ca le-ati dat 30%

Probele sunt: martori ( pe care nu cred ca ii aveti) sau inregistrari ale convorbirilor dvs. Nu va grabiti, Din ce stiu eu, aceste convorbiri inregistrate au validitate numai daca sunt facute in urma inceperii lor cu autorizatie de catre procuratura. Deci asteptati si solicitati ca procurorul sa puna sub interceptare in mod corect convorbirile dintre dvs si ei, la solicitarea dvs (Ca sa aratati ca cei "destepti" se disculpa). Practic nu aveti nici o proba impotriva lor, decat faptul ca stiti ca spuneti adevarul.

Toate hartiile sunt semnate si folosite de dvs. Evident, baietii au fost destepti. Momentan nu mai insistati cu telefoane la ei deloc. Daca veti fi chemat, Cand veti fi chemat Cereti procurorilor sa va monteze microfoane pe dvs si sa luati legatura cu acesti oameni, ca sa aveti probe impotriva lor, cand cereti noi adeverinte necesare la banca, dar numai atunci, cu echipament de specialitate. Momentan nu. Probabil peste doi ani.

Mai exista o posibilitate: Cand veti fi chemat la procuratura
Spuneti-i "prietenului" sa va mai faca rost de o adeverinta din asta, ca sa mai puteti sa ii dati inca 30%, , cu ocazia asta il inregistrati si data viitoare sa va dea si " adeverinta"

Daca nu aveti bani probabil, in cadrul unei cercetari penale asupra dvs se va extinde si asupra celorlalti. Nu va fie frica, faptele sunt consumate, Dvs stiti adevarul si probabil o sa platiti si dvs dar un pret mai mic decat "cei" care v-au indemnat si instruit. Numai dvs stiti adevarul.
Domnisoara Liliana, ne aflam in fata unei pluralitati constituite de infractori. Cand a luat creditul, omul a actionat cu intentie, fiind constient de toate elementele infractionale pe care le savarseste. Nu a fost prostit de nimeni. Stia ca nu este angajat, stia ca nu are dreptul de a opta pentru un credit si totusi s-a constituit impreuna cu alti indivizi intr-un grup organizat in vederea savarsirii de infractiuni. Asadar ne aflam in fata unei participatiuni penale proprie, unde toti participantii la savarsirea infractiunii actioneaza cu aceeasi forma de vinovatie - intentia. Problema este destul de grava, iar banca va descoperii fara doar si poate inselatoria, aceasta dorind pana la urma sa instituie o poprire pe veniturile cu care a garantat debitorul...
Nici nu stim daca "conturile" debitorului exista !

Sa nu va duca minte la ceva princare sa va fie si mai rau ! E suficienta situatia in care va aflati deja.
Faptele sunt consumate.
Omul o sa recunoasca, pentru ca nu are de ales, pus in fata probelor. cine stie cand va dori banca sa afle.
Mai greu e sa ii "dovedeasca" pe cei, care l-au instruit.
Problema principala sunt cei care l-au instruit si dovezi concrete care sa duca la ei. Procurorii vor trebui sa extinda cercetarile si la ei, dar probele trebuie facute, cu ajutorul procurorilor si pe baza adevarului recunoscut.

Interceptari noi, adeverinte noi, date de ei sub promisiunea ca vor mai primi inca 30% de la victima, un flagrant ceva cu bani. Dificultatea va fi sa gasesti o gramada de bani ca sa faci flagrantul. Sper ca la DNA exista bani pentru astfel de lucruri.
Omul e cooperant si va suporta pedeapsa cea mai mica, cu conditia sa sufere si cei care l-au invatat la prostii si l-au adus in situatia asta, dupa ce i-au luat 30%. Macar sa se afle adevarul, cine l-a instrui, nu?

(Ideal sa aveti avocat sa nu va trimita la plimbare procurorii,
sa va pricepeti sa il alegeti sa nu fie unul escroc)

Momentan victima, a folosit niste hartii, i se va reprosa ca poate le-a facut chiar el (?!@)
si momentan nu se poate dovedi nimic mai mult despre ceilalti. Aici e drama omului. Dansul stie adevarul. Mie imi e clar ca nu exista nimic concret contra escrocilor si nici escrocii nu vor recunoaste nimic, mai ales ca au luat o suma buna pentru "consilierea" lor

Alte discuții în legătură

Credit banca ionutdj ionutdj buna ziua.asi dori si eu un sfat la intrebarea mea. in anul 2011, la indrumarea unei persoane,profitand de faptul ca stia ca am nevoie de bani mia propus sa ... (vezi toată discuția)
Acte false pentru credite Godacul Godacul Buna ziua. Am o problema la care as dori sa aflu cateva raspunsuri, indrumari, sfaturi, etc. Despre ce este vorba? Pe vremea cand se puteau face credite ... (vezi toată discuția)
Credit banca adeverinta salariat falsa karinacarmen karinacarmen am facut un credit la banaca cu ajutorul unui angajator care a fost deacord sa ma ajute dandu-mi o adeverinta de salariat chiar daca eu nu lucram la firma ... (vezi toată discuția)