Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Valabilitate pasaport
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Valabilitate pasaport

Am pasaport eliberat in 2006 si este trecuta ca data de expirare 19 oct 2016. Mai este valabil sau nu? Intreb acest lucru pentru ca instabilitatea legislativa poate are vreo chichita si nu vreau sa fiu intors de la granita Multumesc

Ipuz, utilizator
Nu exista nicio chichita legislativa in acest sens :) Este valabil pana in 19 octombrie 2016.
Mul'umesc, in august trebuie sa plec in Moldova.
Sunt tari din afara Uniunii Europene care conditioneaza acordarea vizei de intrare in spatiul lor de o valabilitate a pasaportului de cel putin inca 6 luni insa la dumneavoastra nu e cazul.