Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de interventie in interes propriu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de interventie in interes propriu

Buna ziua, m-ar interesa sa aflu daca in cazul in care o cerere de interventie in interes propriu intr-un proces civil a fost respinsa (exceptia lipsei calitatii procesuale active) intervenientii fara a formula recurs mai pot participa la procesul in recurs (recurs formulat de reclamant) si daca mai pot formula intimpinare si depune la dosar dovezi in procesul in recurs.
Puteti depune recurs la incheierea judecatorului prin care v-a respins cererea de interventie.
Daca nu doriti sa declarati recurs impotriva sentintei instantei de fond si celelalte parti declara recurs, atunci dvs veti participa in recurs in calitate de intimat- intervenient, veti putea depune intampinare si face probe.
Va multumesc pentru raspuns. Cererea de interventie in interes propriu a fost respinsa in prima instanta pe exceptia lipsei calitatii procesuale active si nu mai formulat recurs si nici nu am timbrat cererea. Deaccea m-ar interesa sa stiu daca mai pot participa la procesul in recurs si daca mai pot depune intimpinare si dovezi daca doar reclamantii au formulat recurs.